خانه / کودکان نرجس

کودکان نرجس

خانه پناهگاهی

خانه پناه­گاهی موسسه خیریه نرجس شیراز از سال ۱۳۸۷ با هدف ارایه خدمات نگه­داری و توان­بخشی شبانه‌روزی به کودکان معلول ذهنی و جسمی مرزی بی­‌سرپرست شروع به فعالیت نموده است. تعداد ۱۴ کودک ۳ تا ۱۳ ساله در این بخش نگه­داری می­شوند. ۱۰ پسر و ۴ دختر در دو طبقه مجزا با امکانات رفاهی رضایت بخش زندگی می­کنند.

کودکان مرزی کودکانی هستند که بهره هوشی آنان بین ۷۰ تا ۹۰ است که از کودکان عادی پایین­تر و از کودکان کم­توان ذهنی بالاتر است و به همین دلیل به آن­ها کودکان مرزی گفته می شود.

در خانه پناه­گاهی سعی می­شود فضای عاطفی خانواده و شرایط حاکم بر زندگی درخانواده فراهم شود. این واحدکاملا از بخش معلولان ذهنی جدا می باشد، محیط این واحد شبیه به محیط خانواده است و تمام امکانات لازم برای زندگی در این مکان وجود دارد ضمن این­که کلیه فعالیت­های این کودکان جدا از سایر معلولان مرکز انجام می­گیرد.

در این قسمت که به صورت شبه خانواده اداره می­شود، کودکان با برنامه­‌های آموزشی، توان­بخشی و تربیتی خاص، مسوولیت پذیری فردی و اجتماعی مددجویان افزایش پیدا کرده و آن­ها برای ورود به اجتماع آماده می شوند.

در این بخش علاوه بر مراقبت، استفاده از خدمات مهدکودک و مدارس خارج از مرکز و آموزش­های متنوع در زمینه­‌های رشدی مختلف از جمله مهارت­های شناختی، درکی، حرکتی و مهارت­های ارتباطی، رفتاری و بازی در طی شبانه‌­روز توسط مربیان ارایه می گردد.

فعالیتهایی که به صورت روتین در این واحد در راستای آموزش کودکان به صورت مستقیم انجام می شود به شرح ذیل می باشد:

۱- آموزش مهارتهای اجتماعی در زمینه های مختلف به صورت بازی و نمایش

۲- انجام تمرینات مختلف جهت افزایش توجه و تمرکز در قالب بازی

۳- آموزش مهارتهای زندگی مطابق با سن توانخواه در جهت افزایش مسئولیت پذیری و تطبیق با محیط جهت داشتن زندگی کاملا عادی در آینده

۴- برگزاری جلسات گروه درمانی و انجام فعالیتهای گروهی در راستای افزایش توانمندی در زمینه های مختلف و کاهش رفتارهای نامطلوب

۵- برگزاری جلسات آموزشی جهت یادگیری مهارتهای خودیاری به صورت کاملا مستقل

۶- برگزاری جلسات تربیت جنسی مطابق با سن و نیاز بچه ها

در کنار آموزش مستقیم توانخواهان،نیاز به برگزاری جلسات آموزشی برای مراقبین و مربی های آموزشی به جهت افزایش ارتباط بهتر و با کیفیت بالا و براساس اصول روان شناختی می باشد.

بخش نگهداری

در این بخش کودکان معلول ذهنی و جسمی نگهداری می شوند. این کودکان از طیف متوسط تا شدید هستند.

جهت توانبخشی این کودکان تیم کارشناس این امر برنامه ریزی خاصی را انجام می دهد.

اتاق بازی یکی از برنامه هاست که کودکان جهت تخلیه هیجانات بیشتر اوقات روز را در آنت سپری می کنند.

این بخش تحت نظارت روان شناس است .بازی درمانی همراه با پخش موسیقی وپخش فیلم های مورد علاقه کودکان جزیی از برنامه این قسمت است.

کارگاه حرفه آموزی قسمت دیگری از خدمات توانبخشی ارایه شده به این کودکان است.

کودکانی که توانایی دست ورزی بالاتری دارند و همچنین از بهره هوشی متوسط به بالا برخوردارند در این برنامه گنجانده می شوند.

توانخواهان با کمک مربی به انجام هنرهای دستی مثل نقاشی رو سفال و شیشه،کار با نمد و… می پردازد.این هنرهای دستی در مراسم های مختلف به نفع کودکان سرای نرجس به فروش  می رسد.

در راستای دست یابی به این اهداف آموزشی در هر دو قسمت  جلسات آموزشی برای مراقبین در نظر گرفته می شود که به شرح ذیل می باشد:

۱- ارائه برنامه رفتاری به مراقبین جهت ارتباط بهتر با توانخواهان

۲- برگزاری جلسات آموزشی در زمینه چگونگی آموزش مهارتهای خودیاری و انجام فعالیتهای مختلف برای افزایش مسئولیت پذیری توانخواهان

۳- برگزاری جلسات آموزشی جهت بررسی مشکلات درسی و رفع آنها

۴- برگزاری جلسات آموزشی به صورت هفتگی جهت بررسی نقاط قوت و ضعف مراقبین در زمینه رفتار و تربیت توانخواهان

دست یابی به اهداف این واحد در زمینه رشد و تعالی کودکان جز با به روز بودن اطلاعات مراقبین امکان پذیر نیست.

از طرفی با توجه به موقعیت خاص توانخواهان و بی سرپرست بودن آنها و نبود محیطی غنی مثل خانواده ما را موظف می کند جلسات آموزشی براساس اصول روانشناختی را سرلوحه فعالیتهایمان قرار دهیم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

2 × 4 =

bigtheme